Ну ось, водойми покрило тоненькою скоринкою льоду і риболови радісно відкрили зимовий сезон.
Перволедье завжди манить рибалок. Чи жарт - на водоймах спостерігається активний жор як хижака, так і білої риби. Лід ще досить тонкий, дозволяє обійтися однією пешней, що не тягаючи з собою ледобур і гору всілякого обладнання, чим і користуються рибалки.
Через кілька днів після льодоставу, коли товщина льоду дозволяє впевнено переміщатися по ньому, починається активна фаза зимової риболовлі. Вибір місця в ній відіграє вирішальну роль, саме від нього залежить успіх лову. Основна акваторія великих водойм в цей час може бути октритим і недоступною для облову, тому рибу слід шукати в прибережній зоні, в різних мілководних, порослих травою затоках. Тут тримається велика кількість окуня, красноперки і плотви, тут же постійно чергує і щука. Місця зі значними глибинами, покриті міцним льодом, також є досить перспективними - по перволедку тут спостерігаються відмінні улови плітки і окуня, нерідкий тут і подлещик. Хороші і затоплення кущі, зарості верболозу і всілякі коряжники - вони є потенційними місцями засідок хижака і укриттями для мирної риби. Не слід обходити стороною і піщані мілини - у сутінках сюди виходить годуватися великий окунь, тут можна потрапити на чудовий клювання.
На затоплених торфовищах відмінним місцем для лову є межа основної акваторії і затоплених меліоративних канав - як правило, подібні місця будуть найбільш глибокими на водоймі, тому вони представляють певний інтерес для любителів лову щуки і окуня.
Ловля по перволедку вимагає від рибалки граничної акуратності і дотримання всіх правил маскування. Якщо лід прозорий, то катувати своє рибальське щастя стоїть на плямах матового, мутного льоду, або на припорошених снігом ділянках. При лові на прозорому льоду слід використовувати наступний прийом - після того як лунка зроблена, слід викачати на лід деяка кількість води і дати їй розтектися по поверхні льоду. Мороз зробить свою справу - вода замерзне, а прозорий лід покриється матовимслоем, роблячи рибалки невидимим.
Основними трофеями рибалки по першому льоду, коли акваторія великих водойм залишається недоступною, є окунь, плотва, підлящик і щука. Окуня слід шукати в прибережних зонах водойм, порослих очеретом, очеретом та іншою водною рослинністю. Глибина в місці лову сильного значення не має - не один раз доводилося діставати півкілограмових «обаполків» з мілини в 50 сантиметрів глибиною. Відмінними місцями для лову окуня будуть корчі або затоплення кущі - в них тримається різноманітна дрібна рибка, складова основний його раціон. Дрібний і середній окунь, як правило, збираються в досить численні зграї, «центр» яких складають максимально великі особини. При пошуку подібних окуневих зграй працює принцип «чим більше просвердлив - тим більше спіймав». Іншими словами - ловля окуня заснована на постійному переміщенні рибалки в пошуках окуневих зграй. На відміну від своїх більш дрібних побратимів, великий окунь тримається по одному або невеликими групами і харчується в строго певний час. За багаторічну практику були помічені два найбільш явних виходу великого окуня на годівлю - рано вранці, практично в сутінках, і ввечері, після заходу сонця, коли до темряви залишається буквально півгодини. Саме в цей час доводилося спостерігати 2-3 клювання крупного, вагою в півкіло і більше, окуня. Відмінні улови спостерігаються як на мормишку (як насадочного, так і безнасадочную), так і на всілякі блешні і балансири, розмір останніх дозволяє здорово «калібрувати» рибу, відсікати відверту дрібниця.
Не менш цікава по першому льоду ловля плотви і підлящика. Зібравшись у досить численні зграї, риба дотримується найглибших місць водойми і активно ловиться на рибальські снасті. Для успішної риболовлі необхідно не тільки знати максимальні глибини водойми, але й користуватися підгодовуванням. На відміну від літнього лову з її багатокомпонентними сумішами, особливої хитрості зимові підгодовувальні склади не мають. Як правило, в якості бази використовуються дрібнофракційних склади для холодної води, а основний добавкою служить невеликий кормовий мотиль. Перед початком лову прикормлюють 5-6 пар лунок, що знаходяться на деякій відстані один від одного, після чого починають їх облов. Як правило, якщо риба активна, вона практично відразу підходить на підгодовування. Найкращі результати показують як насадкові снасті (поплавочная вудка, вудка з блешнею), так і безнасадочних снасті - «кози», «чорти», «німфи» та інші приманки. Вибір мормишок для лову білої риби - тема, яка заслуговує написання цілої книги. Варто відзначити, що «популярністю» у риби користуються блешні типу «уралки», «мураха», «лялечка», а також всілякі каплевидні і ромбовидні блешні з латунної або мідної коронкою. Традиційно кращими наживками вважаються мотиль і личинка будяків, в деяких регіонах країни відмінні улови показують тісто і манна бовтанка.
Перволедье - саме час для полювання за щукою. У цей час хижачку слід шукати по місцях осінніх стоянок, поряд з укриттями. Найкращі результати показує ловля на живцевою снасті - жерлиці і ставки. Виставляють їх на відстані 40-50 метрів одна від одної уздовж кордонів водної рослинності, затоплених корчів, руслових бровок та інших перспективних місць. Слід пам'ятати, що зір щуки влаштовано таким чином, що в зоні видимості знаходяться предмети, розташовані попереду і над нею. Саме з цієї причини не слід встановлювати живця в безпосередній близькості від дна. Оптимальна висота установки - 60-70 сантиметрів, у глибоких місцях вона може доходити і до метра. Для того щоб забезпечити живцеві максимальний ступінь свободи, вага грузила не повинен перевищувати 5-6 грамів, в тому числі і при лові на великих глибинах. Через те, що щука має дуже гострими зубами, без металевого повідця ловля практично неможлива. На початку зими щука досить активна і металевий повідець аніскільки не лякає її. Надалі ж, зі збільшенням товщини льоду, пасивний стан риби може зажадати застосування повідків з здвоєною волосіні.
Риболовля по першому льоду при правильному підході здатна принести чудові результати. Однак слід застерегти рибалок від виходу на тонкий, незміцнілий лід. Пам'ятайте - Вас чекають вдома!
|