Щороку перед початком зимового сезону рибалки перетрушують свої рибальські ящики. Все треба перевірити, щось перев'язати, підточити, щось підкупити. І, як завжди, предмет найпильнішої уваги - волосінь. Роман Бутузов розвінчує деякі усталені міфи, що стосуються лісок для зимової риболовлі.
Ще одна поширена ілюзія - що свіжа відносно дешева волосінь мало чим поступається дорогою. Тут все не так просто. Для брендового та бюджетної лісок з практично однаковою заявленої міцністю простий тест на розрив може підтвердити, що за цим параметром волосіні ідентичні або майже ідентичні. Так чи варто переплачувати? Відповідь стане очевидний, якщо виміряти мікрометром реальний діаметр лісок. Тут і з'ясується, що вони істотно розрізняються. Так, дешева волосінь, заявлена як 0,1 мм, насправді виявиться 0,12 мм, а то й більше. Якщо ж протестувати на міцність реально однакові по діаметру волосіні, то різниця буде дуже відчутною. Якось я перевірив міцність Colmic Xilo і найдешевшою невідомої мені волосіні, і Xilo виявилася майже вдвічі міцніше!
Варто відзначити, що серйозні виробники не прагнуть прикрашати характеристики своїх лісок. Так, для Powerd Ayu VIP plus, однією з найбільш якісних і дорогих лісок від Sunline (більше 700 руб. За 50 м), при діаметрі 0,098 мм розривне навантаження вказана всього 1,05 кг. У багатьох лісок вартістю 40-50 рублів на етикетці вказана міцність рази в півтора більше.
Дуже часто риболови, порівнюючи робочі якості дорогих і дешевих лісок, звертають увагу тільки на діаметр і розривну навантаження. Багато хто вважає, що на звичайний риболовлі не варто морочитися сотими частками міліметра або різницею міцності в 100 грам. На десяток рибок більше або менше - не так важливо, це ж не змагання. Частково з цим можна погодитися, але тільки частково. Звичайно, якщо мова йде про лов де-небудь на новгородських озерах, де ту ж плотву успішно ловлять на волосінь 0,15 мм, а подлещика на 0,2 мм, то різниця особливої ролі грати не буде. Але в Підмосков'ї, на максимально запресингували водоймах, долі міліметра позначаються дуже помітно, і буває особливо прикро, коли дешева волосінь, навіть із запасом по товщині, підводить на єдиному пристойному примірнику, який клюнув за весь день.
А підвести вона може з кількох причин. Головна з них - що волосінь, виготовлена з неякісного полімеру, дуже чутлива до вузлів. Саме на вузлах такі волосіні можуть втрачати до половини своєї міцності. Друга причина - швидке старіння. Якщо на волосіні Shimano або Colmic навіть діаметром до 0,12 мм можна спокійно ловити два, а то і три сезони, то дешеві вже в наступному сезоні рвуться, як гнилі нитки. Більш товсті жилки старіють не так швидко, але і вони не «довгожителі».
Скільки вам прослужить волосінь, залежить і від її реального віку. На жаль, на упаковках не вказують дату виготовлення. Волосінь, пролежала на складі кілька років, втрачає свої властивості, хоча зовні це ніяк не проявляється. Підстраховуванням тут є те, що хороші волосіні, як правило, довго не залежуються, у той час як дешеві «зимові» волосіні іноді роками кочують зі складу на склад.
І останнє, на що хотілося б звернути увагу. Діаметр дешевих лісок дуже часто «гуляє» по довжині волосіні. Багато хто не звертають на це уваги, але через неоднорідність волосіні по довжині можуть виникати проблеми при виведенні. Справа в тому, що при виведенні волосінь буде розтягуватися нерівномірно і навантаження буде концентруватися на найбільш тонких ділянках. Так що максимально точна калібрування лісок вкрай важлива, особливо якщо ви дорожите кожної поклевкой.
Може здатися, що я настійно раджу використовувати тільки найдорожчі волосіні. Це не так. Вибір залежить в першу чергу від умов лову, але в будь-якому випадку рибалка повинен розуміти, що чудес, якщо говорити про волосінях, не буває. Вже в чому-чому, а у виборі волосіні не може бути ніяких ілюзій.
|