Пятница, 22.11.2024, 00:21
Вы вошли как Гость | Группа "Гости"Приветствую Вас Гость | RSS

На природе              

                 Підтримай Вітчізняне!

                 Додай в "Обране"

Что ловим Чем ловим Когда ловим
Щука Окунь Плотва Карась Карп Спиннинг Фидер Поплавочная Нахлыст Лето Зима
Голавль Ёрш Сом Жерех Язь Жерлицы и кружки Наживка и прикормка Донка Снаряжение Осень Весна
Судак Налим Лещ и подлещик

 

Блог

Главная » 2015 » Январь » 4 » Способи та особливості лову язя, Способы и особенности ловли язя
18:14
Способи та особливості лову язя, Способы и особенности ловли язя

Способи та особливості лову язя, Способы и особенности ловли язя

Ловля язя дуже цікава, і далеко не кожному він дістається в трофеї, навіть у місцях, де досить численний. Великі екземпляри цієї риби, що володіють великою обережністю, ловлять лише найбільш вправні рибалки. У період після нерестового жора, коли голодна риба втрачає певною мірою обережності, зловити язя не складає особливих труднощів, але в інший час ловля його вимагає певного завзятості, терпіння і майстерності.
Для лову язя застосовуються вудки: донна, поплавочная, нахлистова. На донку язь ловиться весь період відкритої води, але влітку, коли риба тримається більше у верхніх шарах води, ловля цією снастю малоефективна. Нахлистовою вудкою користуються дуже рідко. А ось поплавковою ловлять в'язя багато.
Вудлище для лову язя повинна бути міцною, досить жорстким і в міру гнучким, довжиною 4-5 м. Дуже бажано обладнати його пропускними кільцями і невеликий котушкою, що дозволяє застосовувати тонку волосінь. Волосінь діаметром 0,22 мм при наявності котушки цілком витримує опір при виведенні язя до 2 кг вагою. Гачок повинен бути № 5 або № 6. Легкий, добре огруженія поплавок і пофарбований у темний колір, повинен виступати з води не більше однієї третини своєї довжини. Грузило закріплюється в 12-15 см від гачка. Добре ловиться на поплавкову вудку, оснащену блешнею. Непогані результати дає застосування світлої блешні типу «дробинка».
З насадок при лові язя навесні як донними, так і поплавцевими вудками кращими є хробаки, мотиль, ручейник, добре він бере і на опариша, влітку застосовуються комахи, тісто, хлопець зерна пшениці, перловка, нерідко хороші результати дає застосування пареного гороху.
Кращими місцями для лову язя поплавковою вудкою є ділянки водойми без течії або з дуже слабким перебігом глибиною не більше 2 м близько старих мостів, паль, корчів, у обривистих берегів. В озерах і в затонах водосховищ, мабуть, кращими місцями будуть мілини з заростями очерету або очерету, які різко переходять в глибину. Ці ж місця хороші і для лову язя донними вудками.
Покльовка язя в сезон відкритої води завжди буває вірною і добре помітною. При лові донною вудкою вона виражається натягом волосіні, нерідко досить сильними і з посмикуваннями, значно рідше вона сприймається як ослаблення волосіні. Підсічку треба робити в тому і іншому випадку, і повинна вона бути широкою і різкою. При ловлі поплавковою вудкою підсічку треба робити швидко, але не дуже сильно в момент, коли поплавок сховається під водою. Підсічений язь в первинний момент робить дуже бурхливий опір і форсувати події в цей момент на тонкій волосіні можна - вона може обірватися. Як правило, після кількох сильних ривків опір його слабшає і він слухняно йде за волосінню. Дуже уважним треба бути в момент подсачіванія риби: нерідко язь, особливо великий, побачивши подсачок, робить сильні ривки, які можуть призвести до обриву волосіні. Брати язя з води треба знизу, глибоко опускаючи подсачок і підводячи до нього рибу. 
Способи та особливості лову язя, Способы и особенности ловли язя
Досить результативна і високоспортівна ловля язя впроводку. Виробляється вона зазвичай з човна, з її допомогою легше знайти відповідне місце, і, крім того, язь човна не дуже боїться. Місце вибирається на ділянці водойми з невеликим плином з піщано-гальковим або щільним глинистим дном глибиною 2-2,5 м вище вирів або глибоких і захаращених ділянок протока у водосховищах. Прикормка риби обов'язкове. Годівниця з дрібнопористої сітки наповнюється розмоченими сухарями, кашами, перемішаними з глиною, і встановлюється в 50-60 см від дна. Язь, який притягається підгодовуванням, підходить близько до човна.
Легке, але досить міцне і гнучке вудилище довжиною не більше 4 м забезпечується невеликою поводочной котушкою, укріпленої в нижній частині комля. Робоча частина волосіні товщиною 0,22-0,25 мм повинна бути не більше ніж в 1,5 рази длиннее вудлища. При пропливаючи насадка повинна знаходитися в 3-5 см від дна. Регулювання снасті роблять такий, щоб насадка якнайшвидше опускалася на дно.
За час проводки насадку корисно трішки два-три рази підняти над дном. Це досягається невеликими затримками ходу поплавця. У момент підйому насадки нерідко слід клювання, яка найчастіше виражається у відході поплавка під воду. Підсічку, коротку, але досить сильну, слід робити також і при всякій зміні руху поплавця.
На протязі при виведенні підсіченого язя не слід поспішати, але й зволікати не можна, тому що можна розполохати подошедшую до човна більш велику рибу. Садок, опустивши в нього рибу слід обов'язково закрити і опустити повністю у воду. Цим ви виключаєте можливість вистрибування риби з садка, язь це нерідко робить, і шум (сплески) від неспокійного поведінки риби.
Ловити язя впроводку можна з весни до осені. Правда, активність влітку його помітно знижується, і ловля успішної буває тільки в ранкові та вечірні години.
Окремі рибалки успішно ловлять в'язя впроводку вудкою без поплавця і грузила, використовуючи декілька обтяжену мормишку з насадкою. Для такого лову застосовується довге, до 5 м, вудлище з чутливою вершинкой, обладнане котушкою. Блешня з насадкою опускається у воду близько борту човна. Протягом захоплює її, і вона, віддаляючись, занурюється в глибину. Волосінь повинна бути постійно натягнутою. Рибалка переміщує вудилище, роблячи короткі зупинки. Найбільш зручно робити проводку приманки, коли човен встановлена вздовж течії і переміщення вудилища виробляють в основному вздовж одного з бортів. Покльовка помічається по вигину вершинки вудилища і добре відчувається рукою. Підсічку різкою і дуже сильною робити не можна: можна легко зламати гнучку вершинку вудилища.
Є ще й інші варіанти лову язя на мормишку, коли використовується течія. На практиці нерідко певні умови та обставини спостережливим і винахідливим рибалкам підказують правильні рішення у виборі способів і прийомів лову риби. Свого часу на річці Урал в районі міста Оренбурга мені довелося бути свідком, а потім довелося стати і учасником успішного лову язя на мормишку не зовсім звичайним способом.
Язь, якого я до цього часу успішно ловив донними і поплавцевими вудками, з приходом спекотних днів майже перестав клювати. Чи не спокушали його навіть самі ласі насадки. Улов мій в той ранок був більш ніж скромний. Переглядаючи часто на нудьгуючих від безклевья рибалок, я звернув увагу на одного з них, який активно намагався зловити рибу. Увійшовши на перекаті по коліна у воду, він травив з довгого вудилища, обладнаного котушкою, метрів 30-35 волосіні. Перекат знаходився праворуч перед виром, в якому я і інші рибалки ловили рибу. Вийшовши на берег, він повільно, то піднімаючи, то опускаючи вудилище, намотував волосінь на котушку вужі на тихій воді виру, змотавши волосінь, він знову заходив у воду і повторював описаний прийом. Після кількох таких операцій я помітив, що вудилище у нього раптом сильно ізогнулось, і, судячи з того, як воно пружини, я зрозумів, що попалася пристойна риба. Після впертої боротьби з води був витягнутий красень язь, вага якого виявився близько 1,5 кг. Того ранку цей рибалка зловив ще кількох язів, але меншої ваги.
Ловив він на саморобну мормишку типу «дробинка» досить великого розміру з гачком № 5. Для насадки використовувалася м'ясна зелена муха. Волосінь діаметром 0,22 мм не мала ніяких додаткових деталей (поплавок, грузило).
Далеко відпущена за допомогою течії, блешня з насадкою входила в спокійні води виру і за допомогою вудилища і котушки рухалася невеликими стрибками в різних шарах води. До таких рухам приманки язь виявився небайдужий.
Через кілька днів, обладнавши відповідним чином вудку, і я спробував на цьому ж місці ловити язя таким способом і був винагороджений: шість язів вагою від 400 г до 1 кг стали моїм уловом. При лові необхідно облавливать всі «поверхи» водойми: язь нерідко бере у самого дна, але буває, коли клювання відбуваються при знаходженні приманки впівводи або у самої поверхні її.
З липня по серпень на малих і середніх річках, в протоках водосховищ язя можна успішно ловити нахлистом на природні садки. Але з цілого ряду причин такий спосіб має поки невелике поширення. Торкнемося деяких причин такого становища.
Ентузіасти нахлиста самі в більшості випадків роблять собі снасті. У продажу нахлистовиє вудлища, конічні волосіні і інші приналежності до снасті бувають, але досить рідко, а якість виготовлення їх залишає поки бажати кращого. Для широкого ж кола рибалок зробити більш-менш гарну нахлистову вудку, прямо скажу, - справа не зовсім просте. Приміром, правильно виготовити і сплести без вузлів конічну леску- зможе далеко не кожен рибалка.
Основною деталлю нахлистовою вудки є спеціальна конусна волосінь. Вона повинна бути обов'язково товстої на початку і тонкої в кінці. Очевидно, що колись звичайний пастуший батіг, пов'язаний з різних по товщині плетених шнурів конусної конструкції, наштовхнув рибалок на думку про використання для закидання легкої приманки на значну відстань волосіні подібної конструкції. Дальність закидання досвідчених нахлистовиків вудкою без котушки досягає 18-20 м, причому легка приманка (вага не більше 1 г) влучає в ціль з великою точністю. Волосінь при занедбаності нахлистовою вудкою виконує таку ж роль, як і блешня при занедбаності спінінгом. Вага волосіні найбільш широко використовуваний багатьма нахлистовика, 9-20 г при довжині її 18-20 м.
Досвідчені нахлистовики, як правило, використовують в нахлистовою снасті котушку із запасом волосіні 50 м, діаметром 0,6-0,7 мм. Служить вона для полегшення виведення ліпшій великої риби і для виконання при лові маніпуляцій щодо зменшення або подовженню робочої частини волосіні. Найбільш досвідчені нахлистовики використовують її для виконання закидання приманки на 25 м і більше. Справжнє нахлистове вудилище має хороший лад, невелику вагу, і довжина його не перевищує 3 -3,5 м. Воно оснащене 6-7 пропускними кільцями діаметром 10-20 мм і петлеподібним тюльпаном. Спеціальна котушка, у якій вільне обертання барабана загальмоване постійним або регульованим фрикційним гальмом, закріплюється в самій нижній частині комля, нижче рукоятки. 
Способи та особливості лову язя, Способы и особенности ловли язя
На мій погляд, заслуговує на увагу дуже проста у виготовлення нахлистова вудка, запропонована рибалкою Н. Мануйлова з Башкортостану.
Звичайне бамбукове вудилище середньої гнучкості довжиною близько 5 м оснащується конічної волосінню завдовжки 8,5 м. Для виготовлення конічної волосіні береться чотири відрізка звичайної синтетичної волосіні різного діаметру: 1,5 мм, довжиною 1 м, діаметр 0,8-0,9 і 0 , 5-0,6 - по 2,5 м і останній відрізок діаметром 0,25-0,3 мм - 2 м. Відрізки зв'язуються надійними вузлами. Якщо під рукою не виявиться волосіні потрібного діаметру, то можна звити тонку вдвічі.
Снасть без котушки і волосінь прив'язується до кінчика вудилища. Для забезпечення успіху в лові автор рекомендує занедбаність робити на всю довжину волосіні.
Звичайно, винахідливим рибалкам по плечу зробити і кращу снасть, але навіть і цю можна легко вдосконалити.
Ловити язя нахлистом можна з берега і з човна. Суть і мистецтво лову полягають в умінні робити часті і м'які безшумні закидання приманки ближче до кущів, корчів, траві, в Прогаль серед заростей очерету і водоростей. Безумовно, успіх лову багато в чому залежить від наявності хороших навичок у користуванні снастю. Новачкам слід попередньо потренуватися в закиданні і на дальність, і на влучність.
В якості природної насадки найбільш часто використовується коник. У нього відривають довгі ноги і насаджують на гачок, що не проколюючи голови. З штучних насадок найбільш широкого поширення набули мушки, причому ловля на них поділяється на дві групи приманок: сухі і мокрі мушки. Сухі мушки відрізняються збільшеним оперенням, за допомогою його вони добре тримаються на поверхні води. Мокрі ж мушки мають невелике оперення, а часом невелике додаткове отяжеленіе у вигляді намотаною тонкого дроту, що сприяє зануренню приманки з необхідною швидкістю.
Клювання при лові нахлистом зазвичай вірна, особливо на природні насадки. Риба вистачає гачок з насадкою або мушку з ходу. Волосінь в цей час витягується або йде в сторону. Це сигнал для підсічки, яка повинна бути швидкою і досить різкою.
При лові язя рибалка повинен не тільки дотримуватися тиші, але по можливості маскуватися. У літній час можна успішно ловити язя, зайшовши по пояс у воду недалеко від місця його знаходження.
Восени язь покидає мілководдя, і шукати його вже слід в більш глибоких місцях. У першій половині вересня ловля його ще мало чим відрізняється від літньої, але в другій половині місяця вже з'являються суттєві відмінності. Майже постійно тримається на глибині, ловиться здебільшого на донні вудки з насадкою хробака. При значних похолоданнях клювання практично припиняється. Пожвавлюється він тільки після льодоставу і більш-менш хорошим буває два-три тижні після нього. Шукати язя в цей час треба на глибоких і захаращених ділянках водойм з невеликим плином. Далеко від місць зимових стоянок ця риба не йде, що ускладнює її пошуки, але той, хто знайде стоянку язя, додому без риби не прийде. Знайшовши стоянку язя, при лові слід дотримуватися всіх правил лову цієї обережної риби. Часте буріння лунок, розмови, удари по льоду можуть стати причиною припинення клювання.
З приходом календарної зими клювання язя помітно спадає, великі екземпляри риби зовсім перестають ловитися, трапляються тільки невеликі. З січня до середини березня клювання практично припиняється. З приходом весни язь все частіше починає потрапляти на вудки, а в другій половині березня, коли він з'являється у великій кількості на неглибоких місцях, клювання його часом стає дуже активним і нерідко триває весь світловий день.
Для зимового вудіння язя використовуються поплавочная вудка і вудка з блешнею. Іноді рибалки для його лову використовують вудку з блешнею, але на блешню язь бере неважливо, частіше цей спосіб лову застосовується в місцях, де він численний. Вудку слід оснащувати волосінню діаметром 0,17-0,20 мм, причому товщі волосінь треба ставити тільки навесні, коли він стає досить активним і зростає вірогідність упіймання великих екземплярів риби. Блешня - світла, краще посріблена «крапля». Відмінна насадка для всього періоду його підлідної ловлі - мотиль, але навесні можна і з успіхом застосовувати тісто і розпарені зерна пшениці. Насадку краще пускати ближче до дна, правда, по останньому льоду він частіше бере впівводи.
Покльовка язя взимку - слабка і нерішуча. Поплавок найчастіше здригається або злегка переміщається в сторону. Підсічку негайно треба робити при найменшому русі поплавця. При використанні блешні проводку останньої виробляють в середньому темпі, не більше 140- 150 коливань в хвилину, часто роблячи паузи, але паузи повинні бути короткими. Клювання, яка виражається в невеликому вигині кивка, частіше відбувається в момент початку руху блешні після паузи. Підсічку треба робити при найменшому вигині кивка, швидко але не різко. Виведення взимку підсіченої риби не складає труднощів. Після двох-трьох невеликих ривків в сторони опір зазвичай припиняється. Навесні ж при клюванні поплавець часто йде в глибину, а кивок різко вигинається вниз. Опір риби при виведенні значно зростає і стає майже таким, як влітку, тому поспішно тягти рибу, особливо велику, до лунки не слід, треба дати їй можливість добре стомитися на колах.

Категория: Язь | Просмотров: 636 | Добавил: ViKing | Теги: Способи та особливості лову язя, Способы и особенности ловли язя | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
avatar
Меню сайта
Форма входа
Покорми рыбок
Поиск
Календарь
«  Январь 2015  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Block title
Що Ви хочете додати до цього сайту?
Всего ответов: 3

Наши друзья:


 
Что ловим Чем ловим Когда ловим
Щука Окунь Плотва Карась Карп Спиннинг Фидер Поплавочная Нахлыст Лето Зима
Голавль Ёрш Сом Жерех Язь Жерлицы и кружки Наживка и прикормка Донка Снаряжение Осень Весна
Судак Налим Лещ и подлещик

$Україна$