Сом на тролінг, Сом на тролинг
Мій перший вихід на «дорослу» риболовлю залишив у пам'яті яскраві сюжети з ловлі сома методом троллінгу.
«Дорослої» я називаю рибалку з човна з мотором, «маломірне судно», як офіційно називають цей флот в документах. Місця такої рибалки - великі річки і водосховища, а значить, набагато збільшується шанс знайти і зловити трофейного хижака, і не тільки.
Коли ми виїжджали вперше на човні на простори Київського водосховища, природно, необхідна була компанія досвідчених колег. І яке ж було моє здивування, коли один досвідчений рибалка-береговік сказав: «По дорозі заїдемо на ринок, куплю пару« ропа »- без цих воблеров не поїду». Бажання наставника - закон, і ось у мене перед очима - два куплених товаришем «Танцюриста» Rapala Deep Tail Dancer. Ця модель, як виявилося, була фаворитом відкриття сезону в Сорокошичі і відмінно зарекомендувала себе з ловлі сома на тролінг. Сом на тролінг, Сом на тролинг
Воблер на сома
У нас спочатку були зовсім інші завдання з риболовлі з човна, - судак на борідку і на джиг. Відповідно, і снасті були підібрані під ці приманки: простенькі спінінги «Шимано Катана» з кастингом 10 - 30 грам, котушки «Ріобі Екусіма 3000» та шнури перетином 0,15. Але пізніше все-таки бажання зловити сома привело нас до покупки воблеров і ризикованим спробам троллінгу такими легкими для цієї справи снастями.
Першого клюнув сомика, з вигляду кілограма 4 - 5, звичайно ж, підняти в човен не зуміли. Ніяких понять користування підсак або чимось іншим тоді не було, та й власне підсаки човнової теж. Було смішно і трохи прикро, але з часом і з практикою ці речі стали зрозумілі.
Не буду заглиблюватися в лірику спогадів. Поділюся лише своїми міркуваннями щодо плюсів і мінусів лову сома на тролінг.
По-перше, якщо ви вирішили спробувати свої сили в риболовлі на сома, то до вибору снастей треба підходити серйозно: хіба мало який екземпляр попадеться на ваш спінінг! Котушка теж повинна бути потужною і надійною, найкраще - мультиплікатор. Шнур - не менше 0,2 в перетині, і з великим запасом. Адже щоб заглибити воблер на 9 метрів, нам треба буде при русі човна відпустити його метрів на 20 -30, і потім - що клюнув сом негайно почне йти з приманкою подалі від човна. Треба дати йому цю можливість, послабивши фрикціон. Але якщо запас шнура на котушці маленький, то можна і не встигнути наздогнати вусатим, і він легко обірветься воблер, забравши весь шнур.
Не забуваємо і про поводок. Він повинен бути досить довгим, до метра, і міцним, як і всі його кріплення. Адже без повідка сом легко при опорі перетреться своїми щітками будь шнур.
Воблера підбираємо плаваючі глибинні, і залежно від того, де і на якій глибині коштує сом, вибираємо той або інший воблер. Для початку можна озброїтися тієї ж Rapala Deep Tail Dancer різного забарвлення, і BOMBER FAT FREE SHAD.
бомбер воблер
За допомогою ехолота знаходимо сома і місця його стоянок. Це можуть бути канави, входи-виходи з ям, глибоководні плато і т.п. Скинувши швидкість руху до мінімуму, відпускаємо і заглиблюють до торкання дна наші воблера. Треба зауважити, що сом реагує не просто на гру воблера, але атака його відбувається саме на збої цієї гри. Тому важливо не просто рівномірно тягнути приманку над поверхнею дна, а зробити так, щоб вона періодично «чиркала» лопаткою по грунту або придонному рослинності. Стежити треба також і за тим, щоб трава або черепашки не зупинили гру воблера, і періодично при збої гри перевіряти чистоту трійників. Сом на тролінг, Сом на тролинг
Тролі можна як за течією, так і проти нього. Хоча багато рибалок ходять строго проти течії, але у нас клювання були 50:50, тому використовуємо будь-який напрямок для троллінгу.
Спінінг краще всього не закріплювати на борту човна, а все-таки тримати в руках. Адже клювання сома при русі приманки буває дуже потужною і може спокійно зірвати прут і потягти його у водні глибини. Ми, до речі, вже два таких спінінга підняли з дна, зачепивши тими ж воблерами при троллінге. Крім того, тримаючи спінінг в руках, ви будете краще контролювати хід приманки, і при збої гри зможете відразу ж вимотати шнур і перевірити стан приманки. Буває, трійник захлеснула за поводок, або черепашка атакувала гачки, або просто гілки і трава на воблере. Та й при клюванні набагато швидше можна відреагувати, тримаючи спінінг в руках: відпустити якщо треба фрикціон, заглушити і підняти мотор, дати знак колезі в човні вимотувати свій спінінг і готуватися піднімати сома в човен.
Найголовнішим недоліком лову сома на тролінг вважаю те, що використовуються для цього виду риболовлі воблера з двома трійниками. Подвёв сома з такою приманкою до борту човна, взяти його руками досить небезпечно: ці гачки можуть при першому ж опорі риби легко опинитися у вас в руці. Крім того, якщо лов відбувається з надувного човна, активно чинить опір сом може пропороти стирчать з пащі трійниками балони, а це вже досить неприємно і небезпечно.
Взяти рибу більше 10 кг в підсак - нереально.
Залишається одне: багорик. Але не кожен вміє користуватися цим знаряддям, і часто сом просто ранится зазрячи від невмілих підсічок багром. Та й просто цей процес досить неестетичний.
Другий недолік троллінгу - вартість використовуваних глибинних воблерів, які часто і несподівано обриваються, зачепившись своїми гострими трійниками за яку-небудь непідйомну корч на дні.
А в іншому тролінг - хороша можливість навіть не дуже досвідченому рибалці позмагатися з гідним суперником на риболовлі. Але коли вам попадаються сомовьи діти набагато менше 10 кг - відпустити їх буде найкращим, що ви можете зробити для цих розумних і сильних хижаків. Сом на тролінг, Сом на тролинг
|