Риба окунь
Немає необхідності детально описувати зовнішній вигляд окуня. Ця риба з дитинства дуже багатьом знайома. І той, хто хоча б раз бачив її, ні з якою іншою рибою її вже не сплутає. Яскраво-червоне забарвлення більшості плавників, темні поперечні смуги на тлі темно-зеленою спинки і зеленувато-жовтих боків надають рибі вельми привабливий зовнішній вигляд. Окунь - одна з найкрасивіших риб, забарвлення його буває яскравіше або блідіше, залежно від місця проживання.
Окунь має досить високе, кілька горбате, стисле з боків тіло, покрите дрібною, дуже щільно сидячою лускою з невеликими шипами. Рот досить великий з розташованими в щелепах у кілька рядів дрібними голчастими зубами. Звичайна вага - 150-500 м В деяких великих водоймах досягає ваги 3-4 кг.
Нереститься окунь в кінці квітня початку травня при температурі води не нижче 6-7 ° С, майже слідом за щукою. Невеликої та середньої величини риба нерестует на трав'янистих мілководдях. Великий окунь метає ікру на великих глибинах. Сеголетки окуня харчуються зоопланктоном, дрібними рачками, хробаком, мотилем та іншими комахами і личинками їх, що населяють водойму. На третьому році в раціоні окуня починає переважати риб'яча молодь.
Розрізняють два різновиди окуня - трав'яний і глибинний. Трав'яний великих розмірів не досягає, звичайна вага 30-40 г, рідко буває вагою більше 200-250 г. Мешкає в прибережній зоні близько водної рослинності. Глибинний окунь значно більші, трилітки цього окуня, стаючи статевозрілими, важать вже не менше 130-150 м Мешкає на глибині біля схилів підводних височин і там, де є корчі і різко виражені нерівності дна. Харчується великий глибинний окунь в основному рибою, чимала частка якої становить власна молодь.
Окунь - хижа і вельми активна риба. Основною їжею йому служать мальки всіх порід риб, не гребує він і черв'яками, комахами, їх личинками, водяними жуками, п'явками, пуголовками, невеликими раками, ікрою інших риб і жаб. Активність, причому досить високу, проявляє практично весь рік. Взимку, навіть у глуху пору, коли майже вся риба, за винятком миня, перестає проявляти інтерес до їжі, він хоч і не настільки часто, але продовжує радувати рибалок своїми поклевками.
Для окуня колективне полювання на дрібну рибу вельми характерна, взимку навіть великі екземпляри дуже рідко полюють поодинці. Але не це найважливіше в його способі життя. Головне - виняткова невибагливість і гнучкість в харчуванні. Може жити в самих різних водоймах при найрізноманітніших умовах існування. При нестачі тваринної їжі може годуватися рослинністю і планктоном.
Ловиться окунь протягом усього року. Слабшає клювання тільки в сильну літню спеку і в глуху зимову пору. Для рибалок найбільший інтерес ця риба все-таки представляє в зимовий час. Якщо влітку любителів лову окуня не так вже й багато, то про зиму цього вже не скажеш, бо добра половина всіх вудильників в цей час - «окунятнікі». І треба сказати, підлідна ловля в даний час стала настільки популярна серед рибалок, що, незважаючи на всі свої незручності і труднощі, пов'язані з холодним порою року, реклами не потребує. Однак для тих, хто недавно почав нею захоплюватися, і для тих, хто тільки думає про це, доречно нагадати про деякі її особливості.
Зимова ловля риби взагалі вимагає від рибалки не тільки певної екіпіровки, але і великого знання справи, високої активності, терпіння, завзятості і, звичайно, пристрасті та захоплення. І той, хто по-справжньому полюбив рибну ловлю, буде прагнути на водойму взимку так само, як і влітку.
Висока спортивність - найбільш відмітна якість підлідної ловлі окуня від лову багатьох інших риб. При лові цієї риби взимку важко розраховувати на успіх, сидячи на одному місці. Окуневі зграї часто переміщаються по водоймі, і їх треба шукати. А для цього нерідко доводиться виходити по водоймі далеко не один кілометр і просвердлити не один десяток лунок. І нерідко нагородою за свої праці рибалка буває відзначений уловом, та деколи такими окунями, про які влітку тільки доводиться мріяти. Все-таки в більшості випадків найбільш великі екземпляри окуня стають трофеями риболовів саме на підлідної ловлі, особливо по першому і останньому льоду.
Підлідний лов окуня можна розділити на три основні періоди: по перволедью, в середині зими, по останньому льоду Кожному з них притаманні свої характерні риси у виборі місць лову, снастей, насадок і прийомів лову. На це в основному і буде звернена увага рибалок.
|