Підлідна ловля голавля, Подледная ловля голавля
Зловити голавля взимку вдається далеко не кожному рибалці навіть у місцях, де він досить численний. Можливо, з цієї причини певна частина рибалок вважає, що ця риба взимку взагалі не ловиться. Однак зі свого досвіду і досвіду інших рибалок можу сказати, що ця думка помилкова.
Я вже досить тривалий час займаюся підлідної ловом цієї риби, і на підставі накопиченого досвіду можу сказати, що інформація про спосіб життя головня взимку в популярній літературі з любительського рибальства не зовсім відповідає дійсності. Про головень пишуть, що він, будучи досить теплолюбний рибою, зиму проводить в сплячці і, в основному ловиться по першому і останньому льоду. Може бути, у невеликих річках ця риба дійсно в зимову пору малорухливі, але у великих, з непоганим кисневим режимом, головень веде досить активний спосіб життя протягом всієї зими, анітрохи не поступаючись в цьому відношенні щуці, окуневі і іншим рибам, що зберігає певну активність в зимовий час. Я помітив, що погодні катаклізми він переносить легше, ніж багато інших риб. Його клювання нерідко бувають в такі дні, коли навіть окунь не проявляє до приманок інтересу. У лютому той же окунь не дуже-то балує рибалок своїми поклевками. Головень ж в лютому в усть невеликих річок і біля злиття проток стає часом єдиною рибою, що стає здобиччю рибалок. Клювання невеликого головня від 100-150 г до 400-500 г нерідко спостерігається у згаданих місцях на глибинах 4-6 м з помірним перебігом. У цей час улови рибалок, які знайшли місце годівлі риби, не так уже й рідко бувають досить вагомими (4-5 кг). Підлідна ловля голавля, Подледная ловля голавля
Не можу зарахувати головня до теплолюбних рибам - ловиться навіть у досить морозну погоду. Один мій приятель в морозний день кінця грудня (температура була - 22 ° С) зловив трьох великих головнів, вага одного з них був 2 кг 100 г.
Для зимових стоянок головень вибирає досить глибокі і досить захаращені ділянки річок і проток нижче або вище перекатів з різко вираженими нерівностями дна, з помірним перебігом, з глинистим або піщано-глинистих грунтом. Годуватися виходить на більш дрібні місця з глинистим, піщаним і піщано-мулистим дном, на сильно замулених ділянках не з'являється. Глибина таких місць коливається від 2,5-3 м до 5-6 м. Великі голавли найчастіше тримаються у уступів дна затоплених русел річок і проток. По всій видимості, тут вони полюють за раками - під уступами дна, як правило, багато рачачих нір. Потрошачи великих головнів, я частенько виявляв у їх нутрощах невеликих раків.
При лові можна забувати, що головень і взимку дуже полохливий і обережний. Шум льодобуру, удари різними предметами по льоду, необережний рух по ньому, гучні розмови можуть часом надовго відлякати рибу від місця вудіння.
До пробурених лунках слід підходити обережно і не раніше як через 20-30 хв. Затемнювати лунки треба обов'язково, коли лід не прозорий. У перволедье, по ще прозорому льоду, місце в районі лунки слід обов'язково маскувати. Для цієї мети можна, якщо немає з собою підходящої підстилки, використовувати очерет і очерет.
По першому льоду, особливо в сонячні дні, непогано бере головень на блешні завдовжки 3-4 см, білого кольору, які при падінні роблять невеликі зигзаги. Блесненіе проводиться у дна, головень взимку дуже рідко піднімається впівводи. Різкі ривки на висоту більше 40-50 см робити не слід. Невеликі ривки до висоти 20-30 см краще чергувати з короткими, не більше 1 -2 сек паузами. Найбільш часто хватка приманки відбувається в момент ривка після паузи.
У період перволедья і по останньому льоду головня можна ще ловити на поплавкову вудку і на вудку з блешнею. Що можна застосовувати в якості насадки при лові вудками? Малек, хробак, мотиль, реп'яхи, ручейник, сира печінка, курячі нутрощі - перевірені на практиці насадки, і вони, безумовно, цілком підійдуть і для лову в цей час.
Не буду кривити душею, на інші насадки, в тому числі домашнього цвіркуна і таргана, про які нерідко згадують деякі автори, я ловити не пробував і нічого певного сказати не можу. Не раз мені доводилося ловити головня взимку на насадку з тіста, присмаченого соняшниковою олією, і улови в сприятливу погоду були непоганими.
При лові з насадкою добре зарекомендувала саморобна мормишка за формою подовженою краплі (довжина 2 см без гачка), зроблена зі свинцю і посріблена. Вона не зноситься течією, добре «грає». Оснащується мормишка гачком № 5-№ 6. Частоту і амплітуду коливань блешні слід робити такими ж, як при лові окуня в цей час. Найчастіше головень вистачає приманку біля дна в момент її підйому. Вудку необхідно оснастити котушкою, кивком і волосінню діаметром не більше 0,20 мм. Товста волосінь значно скорочує кількість клювань.
З успіхом протягом всієї зими головня можна ловити і на мормишку без насадки. Добре себе зарекомендували при цьому способі лову кулясті блешні зі свинцю. Захоплюватися великими розмірами їх не слід. При лові на мормишку без насадки більш, ніж при лові з насадкою, проявляється відомий принцип: чим менше приманка, тим більше клювань. Цілком прийнятними можна вважати «дробинки» діаметром 6 і 8 мм, які оснащуються гачками № 5 і № 6. На цівку гачка слід «одягнути» три невеликих кембрика від ізоляції тонких радіотехнічних проводів наступних кольорів: білий, червоний, жовтий. Підлідна ловля голавля, Подледная ловля голавля
При лові на глибинах до 4 м головень віддає перевагу приманки, колеблещуйся з не дуже великою частотою, приблизно на одну третину менше, ніж при лові окуня. На глибинах понад 4-4,5 м частота коливань приманки вже не грає особливої ролі, грати блешнею вже треба більш розмашисто, тобто з більшою амплітудою. Піднімати приманку вище 50-60 см від дна не слід.
Якщо клювання головня на мормишку з насадкою завжди різко виражена, то при лові на безнасадочную мормишку, особливо при клюванні великих екземплярів нерідко виражається лише припиненням коливань кивка або незначним його вигином. У тривалі відлиги на невеликих глибинах великий головень приманку частенько вистачає дуже різко, і риболов до цього повинен бути готовий.
Головень - сильна риба, в цьому відношенні він, мабуть, поступається тільки сазанові. При виведенні великих екземплярів потрібен певний досвід і вправність. Відповідальним моментом є витягування риби з лунки. Якщо крупного окуня без особливого ризику можна схопити рукою за шорстку голову і витягнути з лунки, то крупного голавля схопити рукою в лунці за округлу і слизьку голову вдається дуже рідко - необхідний багорик.
Ловля головня взимку високоспортівна і вимагає від рибалки не тільки фізичної підготовки (доводиться багато ходити і бурити лунок), а й терпіння, так як за кілька годин лову буває лише кілька клювань.
Навесні з проникненням талої води під лід головень звільняється від зимового заціпеніння і покидає зимувальні ями. Шукати його вже треба недалеко від берега з піщаним або глинистим дном, де є помірне перебіг. Глибина таких місць не повинна бути більше 4-5 м.
Ловля головня по останньому льоду добутлива, особливо в місцях, де він досить численний. При ловлі використовуються практично всі снасті і насадки, що застосовуються для його лову взимку. Клює добре, насадку деколи бере дуже жадібно. Нерідко в цей час трапляються такі екземпляри, про які влітку лише доводиться мріяти. Необхідно враховувати, що головень в цей час знаходиться не тільки у дна, а й часто піднімається у верхні шари води. Потрапивши на гачок, риба надає запеклий опір. Проявляти при виведенні більш-менш великих екземплярів риби зайву поспішність не слід. Тільки після того як риба досить стомиться на колах, її можна підводити до лунки.
|