Парашутний спорт, Парашютный спорт
Парашутний спорт, незважаючи на статус екстремального спорту, останнім часом перетворюється в один з видів активного відпочинку
Різновиди парашутного спорту
Парашутний спорт вимагає умінь і навичок спортсмена здійснювати вільне падіння з різними акробатичними елементами, кероване зниження і точне плавне приземлення. Уже далеко в минулому часи, коли екіпірування парашутиста важила 18 кг, максимальна висота стрибка дорівнювала 800 м, а для здійснення стрибків потрібно було тижнями проходити навчання і мати хорошу фізичну підготовку. Завдяки сучасним технологіям і матеріалам парашутний спорт став більш масовим, доступним і різноманітним. На сьогоднішній день в ньому виділяють 2 напрямки: вільне падіння і пілотування парашута. Парашутний спорт, Парашютный спорт
Вільне падіння в парашутному спорті представлено наступними дисциплінами:
індивідуальна акробатика
Це виконання парашутистом певних рухів на час. Вимагає від спортсмена досконалого володіння тілом, перебуваючи у вільному падінні - виконання сальто, обертань, спіралей. При проходженні сертифікації парашутистів, у змаганнях з класичного парашутизму обов'язковим є виконання певних елементів індивідуальної акробатики.
Групова акробатика (RW, Relative Work)
Цей вид парашутного спорту на увазі виконання спортсменами під час вільного падіння різних фігур і перебудувань в горизонтальній площині. Для побудови заздалегідь підготовленої формації кілька парашутистів утворюють базу. До неї в певній послідовності підлітають інші парашутисти (флоатери), утворюючи при цьому різні фігури з з'єднаних тел.
Фріфлай (FreeFly, vertical RW, vRW)
Досить нове, яке динамічно розвивається і найбільш видовищний напрям парашутного спорту. У ньому команда з 2 парашутистів виконує різні акробатичні фігури з використанням вертикальних положень тіла: сидячи, стоячи, головою вниз. Тому швидкість їх падіння може досягати 250-300 км / ч. І все це знімає летить поруч парашутист-оператор.
Фрістайл (FreeStyle)
Вільне падіння протягом хвилини дає парашутисту воістину необмежені можливості для втілення найнесподіваніших ідей і виконання найскладніших рухів. У фрістайлі спортсмени демонструють всю свою пластику, координацію рухів, витонченість і грацію.
скайсерфинг
Вид парашутного спорту, в якому парашутист зі спеціальною лижей виконує в повітрі різні фігури. Судді оцінюють стрибок по запису оператора, який стрибає разом зі спортсменом, тому для результату дуже важлива їх синхронна робота і відмінна взаємодія. На змаганнях існує обов'язкова і довільна програма. Аеродинаміка парашутиста на дошці сильно відрізняється від стандартних стрибків з парашутом, тому для участі в змаганнях з Скайсерфінг необхідний великий досвід і роки тренувань. На сьогоднішній день найбільша кількість змагань з парашутного спорту проводиться саме в Скайсерфінг.
Пілотування купола в парашутному спорті відіграє головну роль у таких дисциплінах:
Купольна акробатика (canopy RW, CRW, CReW)
У цьому виді парашутного спорту спортсмени вибудовують в небі різноманітні фігури і виконують перестроювання з уже розкритим парашутом. При цьому парашутист повинен володіти спеціальною технікою стикування і відокремлення від інших спортсменів, високою індивідуальною майстерністю і великим досвідом. Змагання проводяться в декількох варіаціях:
4-way ротації - команді з 4 осіб дається 30 с для побудови максимальної кількості довільних фігур;
4-way перестроювання відрізняється від ротації тим, що фігури для побудови вибираються заздалегідь жеребом;
8-way побудова - команда з 8 чоловік має побудувати задану суддями фігуру за мінімальний час.
Все це фіксує відеооператор, на основі запису якого проводиться оцінка суддями.
Приземлення на точність (precision canopy)
Один з найстаріших видів парашутного спорту полягає в тому, що парашутист повинен максимально точно приземлитися в заздалегідь зазначене місце. Якщо 60 років тому 80 метрів похибки при попаданні в стометровий круг-мішень вважалася хорошим результатом, то зараз на змаганнях парашутисти потрапляють п'ятою в невеликий електричний датчик- "мішень".
Швидкісне приземлення (swoop)
Головна мета спортсмена у цьому виді парашутного спорту до моменту приземлення здійснити максимально довгий горизонтальний проліт уздовж землі на найвищій швидкості. Швидкість при підході до землі може досягати 100 км / год, а висота становитиме менше 1 м. Це найбільш небезпечний з усіх видів парашутизму, а травми спортсменів трапляються практично на кожних змаганнях.
Що стосується України, то більшість змагань в парашутному спорті проводиться на точність приземлення і за індивідуальною акробатики. Парашутний спорт, Парашютный спорт
Безпека парашутного спорту
Основа безпеки парашутного спорту - чітке дотримання правил і контроль за виконанням всіх етапів: підготовки обладнання, укладання парашута, стрибка. За роки розвитку парашутизму була вироблена система строгих норм і правил, обов'язкових для забезпечення безпеки. До них відносять правила укладання парашута, його регулярні лабораторні перевірки, норми щодо своєчасної просушування, перекладки і умов зберігання.
Очевидно, що парашутний спорт вимагає певних навичок і рівня підготовки учасників. Саме знання та вміння їх використовувати можуть допомогти Вам в критичній ситуації прийняти вірне рішення. Важливо досконально знати пристрій парашута, його поведінка в різних умовах, вміти діяти при виникненні різних ситуацій в повітрі. Всьому цьому Ви навчаєтеся на теоретичних заняттях, а потім на практиці відпрацьовуєте свої знання до автоматизму.
Окрім іншого важливо мати сталий психологічний стан, хороший рівень самодисципліни і тверде бажання займатися парашутним спортом. Стрибок з висоти 4000 м триває 60 с, тому для парашутиста важливо не втратити концентрацію і вчасно впоратися з непотрібними страхами. А якщо перед стрибком Ви все ще трохи сумніваєтеся - краще перенесіть Ваш перший раз на більш вдалий час.
|