ОБЕРЕЖНО, ЗМІЯ! ОСТОРОЖНО, ЗМЕЯ!
Для тих, хто рибалить на лісових озерах і річках середньої смуги, зустріч зі змією - явище саме звичайне. Однак багато хто не вміють відрізнити отруйну гадюку від вужа або ящірки-веретеніци, яку ще називають мідяницею. Результат може бути трагічний для однієї зі сторін: або знищуються зовсім не отруйна рептилія, або надто вільне поводження зі зміями призводить до загибелі рибалок.
Наведу приклад. В кінці серпня днем два рибалки пливли на човні по річці Лух (Івановська область) перевіряти жерлиці і побачили що пливе змія. Один з них прийняв гадюку за вужа і схопив її рукою ... Укус був миттєвим. Рибалка почав важко дихати, на губах його з'явилася піна, він втратив свідомість і скоро помер - його навіть не встигли довезти до лікарні.
У інших рибалок зустріч зі змією не закінчилася трагічно тільки завдяки випадковості. Вони закінчили ранкову ловлю на березі озера Лам-ненек (Івановська область) і вирішили скупатися подалі від берега. Відпливли на човні метрів на 300 углиб озера й побачили велику гадюку яка плила. Один з риболов вдарив її плазом весла, вона перекинулася догори черевом і лежала на воді без ознак життя. Вони вирішили здивувати своїх залишившихся на березі товаришів несподіваним трофеєм, поклали змію в порожній казанок без кришки і попливли до берега.
Як же були здивовані і напугани ці горе-змієлови, почувши злісне шипіння і побачивши змію вже під сидінням (одяг рибалок складався лише з плавок). Хотіли було вистрибнути за борт, але зрозуміли, що човен обов'язково перекинеться і гадюка теж виявиться у воді, поруч з ними ... Ось так, разом з шиплячої змією, допливли вони до мілини.,.
У третьому випадку риболов на тому ж озері Ламненском готував нічліг і вирішив для більшої зручності постелити залишки сухого сіна зі старої стоги. Разом з сіном він приніс до багаття гадюку ... Життя його було врятована тільки стараннями лікарів.
Про що ж повинен пам'ятати рибалка, зустрівшись зі змією? Нешкідливого вужа легко відрізнити від отруйної гадюки: з боків голови вужа добре помітні світлі плями (жовті, помаранчеві, брудно-білі). У гадюк голова ясно відмежована від тулуба, а забарвлення його найрізноманітніша - бура, червоно-бура, сіра, з темною зигзагоподібної смугою вздовж тіла.
Гадюка ніколи не нападає сама і не переслідує людину, навіть будучи роздратованою, - лише шипить і робить випади, як би «клює» у бік небезпеки. Вкусить вона тільки в тому випадку, коли людина наступить на неї або схопить рукою. При його наближенні гадюка завжди поспішає поповзти або сховатися.
Вирушаючи на риболовлю, потрібно пам'ятати про можливу зустріч з гадюкою, тому ікри ніг повинні бути захищені. Перш ніж сісти відпочити на старий пень або повалене дерево, слід озирнутися, стукнути по пню. Ні в якому разі не можна перевіряти руками дупла дерев, порожнечі під корінням, нори гризунів.
Дотримуючись цих нескладних правил обережності, можна уникнути великої небезпеки.
А якщо все-таки гадюка вкусила людину?
Сучасна наука рекомендує в якості першої допомоги повну нерухомість укушенной частини тіла, лежаче положення потерпілого, рясне тепле пиття. Застосовувані раніше способи - перетяжки, надрізи, припікання, прийом алкоголю - виявилися вкрай шкідливими, вони різко погіршували стан і іноді швидше приводили до трагічного результату.
Найбільш дієвий і ефективний засіб лікування зміїного укусу - введення противозмеиной сироватки, тому потерпілого треба якомога швидше доставити в найближчий медичний пункт, де йому нададуть кваліфіковану допомогу.
|