Ловля йоржа, Ловля ерша
Історично склалося зневажливе ставлення людини до йоршу цю рибу, напевно, тільки радує: і без того кругом вороги, так хоча б риболови його цілеспрямовано не ловлять, ну або майже не ловлять. А адже ця безвідмовна риба виручить в пору найлютішого бесклевья і порадує відмінною юшкою.
Ловля йоржа влітку
Звичайно, жоден рибалка, будучи в здоровому глузді, не відправиться спеціально за ершом, швидше така ловля - вимушений захід при повній відсутності клювання. Але треба сказати, що лов йоржа може бути цілком добутливим, головне - знайти його скупчення. Йорж, як типово сутінкова риба, воліє годуватися вночі, рано вранці і ввечері. Це найкращий час для його лову. Зовсім добре, якщо стоїть затяжна негода з низькою хмарністю: у такі дні клювання може тривати весь день з перервою тільки в найяскравіший час дня. На стан атмосферного тиску, опади, вітер та інші «дрібниці» при лові йоржа можна не звертати уваги. Створюється враження, що чим гірше погода, тим краще його клювання. Я не раз помічав, що стоїть сонцю з'явитися в просвітах хмар, як йоржа немов вітром здуває. Mecця, де любить жити і харчуватися йорж. теж похмурі: виходи з ям, особливо закоряжені, бажано зі слабким перебігом. Дуже любить йорж різні штучні споруди мости, особливо низькі дерев'яні, палі, що залишилися від старих будівель, понтони, пристані і дебаркадери, в тіні яких він знаходить притулок.
Ловля йоржа, Ловля ерша
Ловити йоржа можна різними способами: поплавковою вудкою, простий донкою-закидачкою і упіймати, але мені до душі - річна мормишка з підсадки мотиля або хробака. Йорж хоча і є умовно стайной рибою, але по дну розподілений досить широко, тому простіше шукати окремо розташованих йоржів, ніж чекати, коли зграя підпливе до насадки. Річної блешнею зручно обловлювати будь вертикальні перешкоди, наприклад проміжки в палях моста. Вимоги до вудилища невеликі: важливо, щоб довжина дозволяла обловить цікаві місця, на практиці 5-6-метрового вистачає з запасом. Блешня може бути будь-яка з невеликим гачком, які мають довгу цівку, - таку зручніше витягувати з рота риби. Для хорошого клювання застосування насадки обов'язково! Це може бути маленький (0.5 см) шматочок хробака або пара-трійка мотилей- Трохи вище на короткому повідку можна прив'язати додатковий гачок, а якщо на нього клювань буде більше, варто зовсім замінити мормишку на маленьке грузило. Гра елементарна: у невеликому темпі трусять мормишку біля дна або постукують нею об дно. Клювання проявляється у вигляді посмикувань кивка.
При ловлі поплавковою вудкою виникають проблеми правильного визначення часу підсічки і спуску оснащення. Справа в тому, що йорж майже миттєво всмоктує насадку, і витягувати глибоко заковтати гачок з слизькій колючій рибки не тільки довго, але і неприємно.
Тому з подсічкой зволікати не варто, а спуск треба встановлювати так, щоб гачок знаходився на дні (це принципово важлива умова), що не поводок - над дном. Гачок застосовується невеликий, № 18-20, з довгою цівкою. Зрозуміло, що про пригодовуванні йоржа можна говорити тільки з певною часткою гумору. Цим можуть займатися хіба що спортсмени в умовах тотального бесклевья. Однак йоржа вчинення не цікавить рослинний корм тому основний склад - грунт з мотилем або з дуже дрібно порубаним хробаком.
Чим більше мотиль або черв'як будуть розчавлені і перемішані з грунтом, тим краще. Таке ж підгодовування можна використовувати при лові на мормишку в схил тільки попередньо потрібно знайти місця найбільшого скупчення цієї риби а вже потім закинути туди пару кульок підгодовування. До речі, на таку прикормку запросто може підійти і будь-яка інша риба, в першу чергу подлещик і плотва, так що сюрпризи при лові йоржа виключати не можна.
Ловля йоржа взимку
Зимові поплавочники і мормишечнікі набагато частіше стикаються з ершом - він ловиться попутно разом з лящем як на річках, так і на водосховищах. Відмінно його приваблює зимова підгодівля з великою кількістю мотиля, тому часто виникає питання не про те, як зловити йоржа, а про те, як позбутися його клювань при ловлі ляща. Надійніше всього діє тільки одне: підійшовши на підгодовування, лящ сам відганяє надокучливого конкурента. Однак якщо інший риби немає, то чому б не половити йоржа?
Ловля йоржа, Ловля ерша
Снасть для його лову потрібна найпростіша: на кінець волосіні діаметром 0,12-0,15 мм встановлюють грузило в 10-20 г (залежно від перебігу та глибини), в 5-10 см вище прив'язують повідець довжиною 12-15 см, сигналізатором клювання служить маленький поплавок, а під час відлиги - кивок. Така снасть хороша тим, що можна швидко ловити з двох лунок. Витягнувши снасть і оновивши насадку, грузило просто опускають у лунку, воно витягує волосінь і підтягує вудку до лунки; залишається її тільки поправити. В очікуванні клювання можна зайнятися другий снастю. Головне, щоб навколо лунки не було льоду за який чіпляється волосінь.
На відносно невеликих глибинах і місцях без течії цілком можна ловити і на звичайну блешню, тільки швидкість лову буде нижче, так що двома снастями вже не половиш, і час опускання блешні до дна збільшується. Насадкою у всіх випадках служить пара-трійка мотилей. Зимова ловля йоржа триває цілодобово У сутінках під льодом він відчуває себе впевнено навіть в сонячні дні, хоча в похмурі все ж ловиться краще. Як і при лові влітку, підгодовуванням служить мотиль з грунтом.
Ловля йоржа, Ловля ерша
Обов'язково при лові йоржа потрібно мати з собою рушник для рук (оскільки його слиз важко змивається водою, швидше і надійніше витерти руку про рушник), а також хороший екстрактор - адже, як не старайся, окремі рибки заковтують гачок дуже глибоко.
|