Лакросс - гра американських індіанців, Лакросс - игра американских индейцев
Лакросс - командна гра, в якій метою команди є забити гумовий м'яч у ворота супротивника, використовуючи для цього свої ноги і спортивний снаряд, почасти схожий на ключку
Історія виникнення
Лакросс дослівно перекладається з французької «la crosse» як «ключка». А сама гра була винайдена американськими індіанцями, які використовували її в якості підготовки воїнів, а також для мирного вирішення міжплемінних конфліктів.
Корінні американці звуть цей спорт не інакше, як "брат маленької війни" - настільки відмінну військову підготовку надавала ця гра. Дані археологічних досліджень говорять про те, що попередник лакросса користувався популярністю ще на початку XV століття в тих місцях, де зараз розташовується Канада. До складу команд в ті часи часто входили сотні людей, а довжина поля, використовуваного для гри, простягалася на сотні метрів, а то й кілька кілометрів. Лакросс - гра американських індіанців, Лакросс - игра американских индейцев
Переселенці зі Старого Світу вперше дізналися про цю гру в XVII столітті, а вже з настанням XIX століття лакросс став широко розповсюджуватися серед жителів французької колонії Канада. Перша офіційна гра по лакроссу відбулася там же, в 1867 році.
На Олімпійських іграх медалі з цього виду спорту розігрувалися лише двічі - в 1904 і 1908 роках. Після чого вони лакросс був скасований і включався в програму трьох Олімпіад тільки як показово виступ. Обидва рази, коли дана гра вважалася олімпійською дисципліною, золото Олімпіади діставалося канадської збірної. У перший раз, у змаганнях з лакроссу брали участь 36 спортсменів з 2-х країн, які розділились між собою на три команди, дві з яких були канадськими, а одна команда представляла США. У складі однієї зі збірних Канади виступали індіанці могавков.
На наступних змаганнях були представлені вже дві команди, по одній від Канади і Великобританії. Проведено був лише один матч, в якому канадці в другій і востаннє в історії лакросса завоювали золоті медалі.
На сьогоднішній день лакросс не включений до переліку видів спорту, визнаних МОКом. Але з починаючи з 1974 року, регулярно проводяться світові чемпіонати по даному виду спорту, в яких крім звичайних збірних різних країн бере участь індійське плем'я ірокезів.
Що таке лакросс?
Сучасні базові правила гри в лакросс передбачають участь 2 команд, кожна з яких складається з 10 або 6 чоловік. Головною метою гри, як уже згадувалося вище, є заклад м'ячі у ворота противника, використовуючи спеціальний снаряд, що віддалено нагадує щось середнє між ракеткою і ключкою. Гру судять зазвичай відразу 3 суддів. Деякі правила залежать від виду лакросса.
лакросс
Види гри та їх особливості
Сьогодні існує кілька варіантів лакросса, яких відрізняють один від одного розміри поля, кількість гравців і, власне, правила. Існує 2 основних класифікації гри в лакросс. Залежно від місця проведення гри лакросс ділитися на:
Лакросс на поле
Класичний варіант гри, яка проводитиметься на великому полі на вулиці. У командах зазвичай по 10 чоловік. Лакросс - гра американських індіанців, Лакросс - игра американских индейцев
«Лакросс в коробці» (міні-лакросс)
На відміну від гри на полі, міні-лакросс - гра проводиться в приміщеннях. Кількість учасників у кожній команді теж відповідає слову «міні» - по 6 чоловік.
За складом команд розрізняють:
чоловічий лакросс
В ході гри, правилами допускається проводити до 9 замін. Гра в чоловічій лакросс складається з 4-х 15-хвилинних періодів. Розміри поля для даної гри складають 100 метрів на 55 метрів, а ширина воріт представлена 1,8 метра. Відстань між воротами становить 72 метри.
жіночий лакросс
У жіночому лакроссу гра триватиме 2 періоду по 25 хвилин. Розмір поля і ширина воріт можуть не відрізнятися від тих, що представлені в чоловічому варіанті гри. Але от відстань між воротами становить вже трохи більше, а точніше - 92 метри.
сучасний лакросс
У світі створено понад тридцять національних асоціацій і союзів лакросса, більшість з яких розташовані на європейському континенті. Створені вони зовсім не так давно - лише в дев'яностих роках минулого століття. Можливо, саме тому лідерами в цій галузі є Канада і США, на сході яких лакросс вельми популярний.
У Канаді гра наділена статусом річного виду спорту №1. Місцева асоціація в цій дисципліні вважається найбільш старої в усьому світі, оскільки була основа в 1867 році. Щороку в країні проводяться молодіжні та дорослі чемпіонати з лакроссу в закритих приміщеннях, у двох перших дивізіонах, і чемпіонат серед третього дивізіону по лакроссу в поле.
У Сполучених Штатах крім національної асоціації лакросса є команда Iroquois Nationals, яка є представником індіанських племен в міжнародних змаганнях.
Невеликі об'єднання лакросса на протязі ось вже довгого часу діють в Австралії та Англії. З настанням дев'яностих років стали з'являтися інші асоціації лакросса. Тепер вони є в двадцяти країнах Європи, а також в Південній Кореї, Японії, Нової Зеландії та інших державах. Всі входять до складу міжнародної організації, крім, які залишилися незалежними, асоціацій в Китаї та Індії.
|