керлінг, Керлинг
Кажуть що все нове - добре забуте старе. Відверто кажучи, цей афоризм не завжди справедливий, але що стосується керлінгу, то він вірний на всі 100%
Що це таке?
Для тих, хто, не відриваючись від екранів телевізорів, дивиться Зимову Олімпіаду це питання, можливо, здасться дивним, але для переважної більшості людей в нашій країні він здасться абсолютно логічним. І це не дивно. Незважаючи на багатовікову історію керлінг практично не відомий на території СНД, і в Україні зокрема.
Отже, що ж таке керлінг? Керлінг - це спортивна гра, що проходить на крижаному майданчику, в якій дві змагаються команди по черзі пускають на точність спеціальні спортивні снаряди (вони називаються «камені») у бік розміченій на льоду мішені («будинок»). Основна мета гри - поставити свій камінь в центр вдома і в свою чергу перешкодити суперникові зробити те ж саме. На перший погляд гра здається простою, але велика кількість технічних прийомів і тактичних ходів роблять її дуже видовищною і непередбачуваною не тільки для її учасників, а й глядачів.
Історія
Існує дві поширених версії виникнення керлінгу. У наш час важко сказати яка з них правдивіше, тому в різних джерелах наводяться обидві. Ми поступимо таким же чином. керлінг, Керлинг
За першою з версій керлінг з'явився в Шотландії на початку XVI століття, що підтверджується знайденим на дні пересохлого озера Данбан снарядом для гри в керлінг («каменем»), на поверхні якого, по всій видимості, вибита дата його виготовлення - 1511. На користь шотландського походження цієї гри говорить і той факт, що згадки про гру, за описом схожою на керлінг, були знайдені в середньовічних літописах, датованих 1541 роком і збереглися до наших днів у шотландському абатстві Пейслі.
Але також є факти, що вказують на те, що керлінг міг з'явитися в Голландії. На збережених до наших днів двох картинах (датуються 1565 роком) художника Пітера Брейгеля зображені голландські селяни, що грають на льоду в гру, що нагадує керлінг.
Але враховуючи той факт, що в XVI столітті між Шотландією та Нідерландами існували дуже тісні культурні та торговельні зв'язки, все-таки важко зробити однозначний висновок про те, яка країна є родоначальницею цієї чудової гри.
керлінг
Сучасна назва гри вперше було згадано в XVII столітті в поемі шотландського поета Генрі Адамсона. Причому назва це з'явилася не від Ангийский слова curl - позначає завиток, за аналогією зі слідами, які залишаються від руху каменю по льоду, а від шотландського слова curr, що перекладається як низьке гарчання або рев. Ця версія пояснюється тим, що при русі гранітного каменю по шорсткою поверхні льоду при терті виникає характерний звук, а в наші дні в деяких районах Шотландії керлінг продовжують називати «грою в буремні камені».
Перші офіційні правила гри, практично не відрізняються від сучасних, з'явилися на початку XIX століття. Гра ставала все більш популярною і в тому ж столітті в неї стали грати на Американському континенті. А в 1924 році на Зимових Олімпійських Іграх в Шамоні навіть були проведені перші демонстраційні змагання з керлінгу. У 1959 році був проведений перший чемпіонат світу з керлінгу серед чоловіків. Він пройшов у двох шотландських містах - Фолкерку та Единбурзі, а першим чемпіоном світу стала команда з Канади. З тих пір чемпіонати світу стали проводитися регулярно. 20 років потому пройшов перший чемпіонат світу з керлінгу серед жінок. Його також провели в Шотландії, в місті Перт.
У 1998 році керлінг отримав найвищу покликання - його визнали олімпійським видом спорту, і в тому ж році на зимових Олімпійських іграх у Нагано (Японія) були розіграні перші комплекти медалей серед чоловіків і жінок.
У царській Росії керлінг вперше з'явився в кінці XIX століття, але він не став масовим явищем, а після революції про нього на якийсь час забули. Наступна спроба відбулася вже в СРСР, на початку 30-х років минулого сторіччя, але і вона була безуспішною. керлінг, Керлинг
Правила гри в керлінг
Гра в керлінг відбувається на прямокутній покритої людом майданчику розмірами 44.5 на 4.32 метра. Під час гри повинна підтримуватися постійна температура льоду - близько -5 ° C. На одному кінці майданчика розташована розкреслений мішень, звана «домом», її діаметр становить 3.66 метра
У грі є два важливих аксесуара, на яких зупинимося детальніше:
Камінь - спортивний снаряд циліндричної форми з кільцеподібної ковзаючою поверхнею, до верхньої поверхні якого болтом пригвинчена спеціальна ручка. За офіційними правилами камінь не може важити більше ніж 19.96 кг, або мати довжину кола більш ніж 91.44 см, або висоту нижче ніж 11.43 см.
Щіткою для керлінгу укомплектований кожен учаснику гри. Її основне призначення - натирати льод (свіповать) перед рухомим каменем. Це необхідно робити для того щоб розтанути лід і тим самим змінити траєкторію або швидкість руху каменю.
У грі беруть участь дві команди по чотири людини в кожній. У складі кожної команди є капітан (скіп), керівний діями команди, і віце-капітан (віце-скіп). Сама гра складається з 8 або 10 періодів, званих ендами. Протягом одного енду команди по черзі випускають по вісім каменів тобто кожен гравець на майданчику протягом енду кидає 2 каменю.
Під час розіграшу каменю гравець відштовхується від стартової колодки і, набравши швидкість, кидає його в бік будинку, після чого інші члени команди Свіп лід перед каменем, щоб надати йому потрібну швидкість і напрямок руху. Техніка кидка залежить від завдань, що стоять перед командою, але всі їх можна розбити на кілька основних: поставити свій камінь в «будинок», або виштовхнути звідти камінь суперника, або прикрити свій камінь, що стоїть в будинку, щоб противник в свою чергу не зміг його вибити .
Важливо відзначити, що протягом перших чотирьох кидків в кожному енді командам забороняється вибивати камені суперника, що знаходяться між залікової лінією і лінією центру будинку, але при цьому не знаходяться в будинку. В іншому випадку судді прибирають з майданчика камінь порушника і відновлюють існувала до кидка позицію. Але і в цьому випадку є своя хитрість - вибивати камені не можна, але підсуває їх з вигідних позицій можна.
Починається гра з жеребкування, що визначає право першого кидка. У кожному наступному енді це право переходить до програла команді, а в разі нічиї залишається у попередньої команди.
В кінці кожного енду проводиться підрахунок очок, до обліки допускаються камені, що знаходяться всередині будинку. Перемога в енді дістається команді, чий камінь виявився найближче до центру будинку. Якщо такий камінь один то команда отримує 1 очко, якщо таких каменів 2 - то 2 очки. Нескладно помітити, що найчастіше рахунок розіграного енду виглядає як 1: 0, або 0: 0 у випадку нічиї, рідше 2: 0 і зовсім рідко зустрічається рахунок 3: 0.
Переможець у грі стає команда набрала більшу кількість очок у всіх ендах. У разі рівності очок після десяти ендів, для визначення переможця проводиться додатковий екстра-енд.
Керлінг у Києві
В Україні існує Федерація керлінгу України, спортсмени якої тренуються в спортивному комплексі "Наука» який знаходиться в Києві на вулиці Вернадського 32.
А віднедавна можливість пограти в керлінг з'явилася у всіх бажаючих. Зробити це можна в новому торгово-розважальному центрі "Dream Town", де розташовоне перше і єдине в Україні поле для гри в керлінг.
Хочеться вірити, що третя спроба буде більш успішною, а керлінг стане по справжньому масовим видом спорту і способом активного дозвілля
|