Язь
Язь - сильна, красива риба, що доставляє рибалкам чимало приємних і хвилюючих хвилин при лові.
Звичайні місця проживання цієї риби - глибокі затони, стариці з мулистим дном, а в невеликих річках - глибокі вири з невеликим плином, любить триматися біля мостів, паль і пристаней. Там, де його багато, в літній час, нерідко на вечірній зорі, гуляє великими зграями біля самої поверхні води. У річках влітку в денні години виходить на перекати, але частіше днем його можна зустріти на мілинах в заплавах. В озерах днем воліє перебувати на мілинах з очеретяними і очеретяними чагарниками. Харчується головним чином мотилем і личинками інших комах, хробаками, дрібними молюсками, а також рослинним кормом - водоростями. Великі екземпляри нерідко харчуються молоддю інших риб.
Язь відноситься до великим рибам. У водоймах з хорошою кормовою базою, де майже не проводиться промисловий вилов, зустрічаються особини вагою в кілька кілограмів. Екземпляри вагою в 1 -2 кг не є великою рідкістю, але звичайна вага цієї риби - 0,5-1 кг.
Нереститься язь рано, практично разом з щукою, наприкінці квітня - початку травня. Ще до розтину водойми язь збивається у великі зграї і після льодоходу в річках прямує вгору за течією до місць нересту. Для цієї мети він заходить в невеликі річки і метає ікру, як правило, на протязі у підводних споруд, в корчах і на затоплених кореневищах прибережних дерев. Незабаром після нересту він повертається до місць літнього перебування, де деякий час (8-10 днів) відпочиває. Після відпочинку починає посилено харчуватися і успішно в цей час ловиться практично а протягом усього світлового дня. Трапляється це майже в середині травня під час цвітіння шипшини.
З настанням теплих днів і в період бурхливого зростання водної рослинності клювання його днем майже припиняється, а з появою комах і приходом спекотних днів він частіше харчується по ночах. Якщо влітку язю не доводиться затрачати великих зусиль для добування їжі, то восени, коли корми стає менше, він змушений у пошуках його робити значні міграції.
З осінніми холодами язь йде в глибокі місця, де і стоїть нерідко великими зграями до весни. У зимовий період активність проявляє в основному по першому і по останньому льоду. У глухій період впадає в сплячку, проте в м'яку зиму і тривалі відлиги нерідко виходить в більш дрібні місця погодувати.
|