Головень, Голавль
Обережно підійшовши до краю високого обривистого берега річки, подивився вниз: недалеко від берегової лінії, у поверхні води, повільно і величаво «походжає» зграйка великих широколобих червоноперих риб з чорною бахромою хвостового плавника. Це голавли - красиві, сильні, дуже моторні, але дуже полохливі риби. Варто було мені трішки висунутися через обрив, як зграйка миттєво зникла в глибині. Таку картину влітку можна часто спостерігати на невеликих і середніх річках з чистою водою і швидкою течією.
Головень - досить поширена риба багатьох регіонів середньої та південної смуги нашої країни.
Звичайна вага головня, що дістається в якості трофеїв рибалкам, 300-1000 г, іноді трапляються екземпляри вагою в 1,5 кг і більше. В окремих випадках вага цієї риби доходить до 4-5 кг.
Головня можна зустріти майже на всіх ділянках річки, виключення можуть скласти лише місця з мулистим дном, де відсутня течія. Постійними місцями його перебування є перекати з спускаються до самої води деревами і кущами, особливо з оголеними коренями, ділянки річки в кінці перекату з корчами і поваленими під час весняних паводків деревами, водоскиди у гребель і загат, палі і опори мостів. Любить ця риба триматися у вирів, на кордоні між течіями, а також між тихою і швидкої водою. У вирах його можна часто зустріти під крутоярами, порослими деревами, з яких у воду падають комахи, які є для головня ласою здобиччю. Головень, Голавль
Нерест у головня відбувається в період цвітіння черемхи. Для цього риба заходить в невеликі притоки і протоки. Ікрометаніе виробляється невеликими зграями, як правило, на неглибоких і швидких перекатах з твердим дном. Ікра виметивается НЕ порціями, а в один прийом. Після нересту риба деякий час відпочиває, а потім, скотившись до місць літнього проживання, починає посилено харчуватися.
Харчується головень самої різної їжею, і його в цьому відношенні можна зарахувати до розряду всеїдних риб. Їжею йому служать комахи, їх личинки, черв'яки, молюски, раки, жаби, ікра, молодь риб і все те, що потрапляє у воду з нашого столу, навіть плоди вишні та черемхи, що впали у воду, він підбирає. А великий головень є типовим хижаком, і вельми ненажерливим: він не тільки поїдає у великій кількості пічкурів і уклеек, але і хапає все, що потрапляє у воду, аж до мишей.
У головня в харчуванні найбільш яскраво, ніж в інших риб, виявляється сезонність. Навесні здебільшого харчується хробаками, молюсками, дрібною рибою та ікрою інших риб, влітку - комахами, водоростями, восени - жабенятами і дрібною рибою.
Годується головень в основному в світлий час доби, але влітку нерідко і вночі, особливо в повні. З червня по серпень невеликі і середні екземпляри риби вдень постійно полюють за впали у воду комахами. Великі головні в цей час вдень частіше воліють відпочивати, активний спосіб життя ведуть пізно ввечері, вночі і рано вранці, виходячи до перекатах пополювати за дрібною рибкою.
На початку осені зі зникненням комах головень залишає місця літнього мешкання і йде в більш глибокі місця. Головень, Голавль
Головень смів і жадібний лише до тих пір, поки не помічає людини, але це можна віднести до тих випадків, коли риба знаходиться біля поверхні на тихому плині. На швидких же перекатах, у мостів, у повалених дерев стоять головні, як правило, спокійно і не дуже лякаються шуму і виду людини.
І ще одне зауваження загального характеру. Частина рибалок, в тому числі і досвідчених, вважає, що головня можна ловити тільки влітку. Звичайно, літо - найбільш сприятливий період і для живлення риби, і для лову її. Але, як показує практика, головня можна успішно ловити в усі пори року, навіть взимку. Знання особливості лову в значній мірі визначають її успіх.
|