Пятница, 10.05.2024, 17:48
Вы вошли как Гость | Группа "Гости"Приветствую Вас Гость | RSS

На природе              

                 Підтримай Вітчізняне!

                 Додай в "Обране"

Что ловим Чем ловим Когда ловим
Щука Окунь Плотва Карась Карп Спиннинг Фидер Поплавочная Нахлыст Лето Зима
Голавль Ёрш Сом Жерех Язь Жерлицы и кружки Наживка и прикормка Донка Снаряжение Осень Весна
Судак Налим Лещ и подлещик

 

Блог

Главная » 2015 » Январь » 7 » Риба Сом
18:11
Риба Сом

Сом

Сом! .. Хто не знає цю величезну вусату рибу? Різко виражене своєрідність зовнішнього вигляду настільки відрізняє її від всіх інших риб, що не впізнати її або сплутати з будь-якої іншої рибою дуже важко. Лише деякі недосвідчені рибалки іноді приймають сома за миня, з яким він має деяку схожість.
Характерними особливостями сома є: подовжене голе, позбавлене луски тіло з невеликим спинним і дуже довгим анальним плавнікомі, величезна плеската голова з трьома парами вусів. Пара довгих вусів розташована на верхній щелепі, чотири невеликих - на нижній. Цікаво, що розмір вусів пропорційний розмірам тіла лише до певного, що не дуже великого, розміру риби. Тому у великих екземплярів вони здаються занадто маленькими і непропорційними розмірами тіла. Щелепи величезної пащі усіяні великою кількістю дрібних і дуже гострих зубів, загнутих всередину.

Сом - одна з найбільших прісноводних риб. Його розміри і вага бувають настільки значними, що їх навіть важко порівняти з такими ж показниками загальновідомих великих риб, якими є, наприклад, короп або щука. Звичайна вага цієї риби, при якому її ніяк не назвеш великою, - 10-15 кг. Короп і щука такої ваги - рідкісні екземпляри. У минулі часи зустрічалися особини довжиною до 4 м і вагою до 300 кг. У наш час відомі випадки затримання сомів вагою до 100 кг.
У річках сом воліє глибокі вири з невеликим плином і з безлистим корчами, колодами і камінням дном. У водосховищах знаходить собі місця в найбільш глибоких і захаращених протоках, заплавах, затонах з різко вираженими нерівностями дна.
Характерною рисою способу життя риби є її осілість. Уподобавши собі яму на глибокому і захаращеному ділянці водойми, сом майже все життя проводить в ній, покидаючи її на час годівлі, розмноження і в період паводку. Дрібні сомики, до 2-3 кг ваги, нерідко в одній ямі живуть невеликими зграйками. Більші екземпляри воліють триматися поодинці в глибоких руслах річок, плес, затонів.
Зазвичай сом далеко від місця свого постійного проживання не йде. З настанням сутінків він, обійшовши кілька разів свою яму, відправляється на полювання на найближчі вгору за течією мілини. Рухається, як правило, по одному і тому ж маршруту, дуже рідко змінюючи його. Невеликі сомики більше, ніж великі, прив'язані до місця постійного проживання і на свою яму за ніч повертаються кілька разів, в кожен прихід перебуваючи в ній не менше 15-20 хв.
У теплі тихі літні ночі сом нерідко піднімається у верхні шари води і хлюпається, ніж виявляє себе. Причому сплеск його важко сплутати з грою іншої риби. За своїм глухому звуку він нагадує удар дошкою по воді. У верхніх шарах води може знаходитися майже всю ніч при низькому атмосферному тиску і в грозу. Апетит, як помічено, в цей час він не втрачає і непогано поверху бере на живця і блешню.
Незважаючи на те, що активний спосіб життя сом здебільшого веде в нічний час, тільки нічний рибою його не назвеш, так як нерідко він заявляє про себе і вдень. До нересту він веде активний спосіб життя практично весь день і часто дістається в якості трофеїв рибалкам, особливо невеликі екземпляри. Найбільшу активність він проявляє не в глуху північ, а з настанням темряви і перед світанком. Значне помутніння води, яке сом не переносить, змушує його тимчасово залишати місця постійного проживання. Виходить він до гирла струмків, річок і до тихих місцях з піщаним дном: вода тут чистіше і раніше очищається від каламуті. У цей час у таких місцях він ловиться навіть удень.
Сом - риба теплолюбива. Активний спосіб життя в районах Поволжя веде з кінця квітня - початку травня до кінця вересня - початку жовтня. Зимує в найглибших і досить замулених ділянках водойми з дуже слабким перебігом, нерідко зариваючись майже повністю в мул. Часто трапляється, що другим ярусом над ним зимує сазан. Спить взимку дуже міцно, і від сплячки прокидається тільки з повним розкриттям водойми і початком весняного паводку.
Нереститься пізно - в кінці травня - початку червня, коли вода на мілинах прогріється до + 18-20 ° С. Приблизно за тиждень до нересту соми розбиваються на пари і якийсь час, 2-2,5 тижні, перебувають разом. У водосховищі нерест здебільшого відбувається в глибоких, але тихих і захаращених протоках, у невеликих річках нерідко ікрометаніе проводиться шумно і бурхливо на затопленій луговий траві. За наявними відомостями, самка перед ікрометанням робить невелике гніздо. Отнерестівшаяся пара залишається у свого гнізда ще протягом 7-10 днів, тобто до тих пір, поки з ікринок НЕ виклюнеться молодь. Тільки після цього пара розпадається і соми йдуть до місць свого постійного проживання.
Молоді сомики деякий час ще залишаються на місці, харчуючись планктоном, але незабаром розійдуться по неглибоким і добре прогрівається обмілинам.
Зростає сом швидко. В умовах водосховища однолітки досягають 250-300 г ваги, двухлетки - 600-800 г. Статевозрілим сом стає у віці 3-4 років, вага його в цей час досягає 2-3 кг.
Сом - хижак. Основною їжею, безумовно, є риба, але він не гребує жабами, раками, різними молюсками, хробаками, великими комахами і навіть падаллю. Харчові відходи з нашого столу, що викидаються в воду, також служать йому кормом: мені відомий випадок піймання великого, близько 30 кг ваги, сома на великий шматок черствого житнього хліба. Великі соми нерідко хапають плаваючих на поверхні води птахів і дрібних тварин.
Будучи досить повільною в рухах рибою, сом не здатний довго переслідувати свою здобич: зазвичай він її підстерігає, перебуваючи в засідці. Для цього їм використовуються природні підводні укриття: корчі, рослинність, камені, затоплені колоди, палі і т. П. Невеликі сомики свою жертву хапають, роблячи стрімкий ривок з укриття. Більш-менш великі соми при наближенні до місця засідки зграйки рибок роблять короткий ривок в їхній бік і втягують рибок разом з потоком води в свою величезну пащу. Дрібні сомята іноді влаштовують на мальків колективну полювання подібно окуневі.
Одного разу мені після заходу сонця у гирла одного струмка довелося бути свідком такого полювання. Сомики вагою від 300 г до 1 кг (було їх не менше сотні) з гучним чавканьем і плескотом хапали широко розкритими ротами метаються по поверхні води і притиснутих до берега в маленькій заплави мальків. Хижаки були настільки захоплені цим заняттям, що навіть моє наближення до цього місця не надто їх злякало. Вони ще деякий час продовжували своє полювання.
Займаючись тривалий час ловом якоїсь однієї риби, починаєш зовсім по-іншому сприймати і розуміти окремі моменти в її поведінці, на які при випадковій затриманні навряд чи звернув би увагу. Мені нерідко доводилося ловити сомів, навіть був час, коли я спеціально займався ловом цієї риби. Ловити гігантів, про які, звичайно, мріють багато рибалок, мені не доводилося, але екземпляри вагою до 8 кг траплялися.
Риба ця обережна, хитра і розумна. Нашій здобиччю найчастіше стають невеликі сомики, до кілограма вагою, соми в 2-3 кг трапляються набагато рідше, а більші екземпляри, я не беру до уваги сомів в 20 кг і вище, порівняно рідко дістаються нам в якості трофеїв. Якщо короп, дуже обережна і хитра риба, не так уже й рідко попадається на гачок другий, а то й втретє після благополучного догляду (про це свідчить випадки лову великих екземплярів цієї риби з гачками обірваних лісок у роті), то піймання сома, який побував уже один раз на гачку, - явище досить рідкісне.
Як би не був великий сом, насадку в більшості випадків бере дуже обережно, по покльовці відразу і не здогадаєшся, що це солідний екземпляр. Нерідко трапляється, що після боязких сіпань донної вудки і зробленої підсічки відчуваєш на кінці волосіні щось дуже важке і упирається. Попався все-таки? Як би не так! Незабаром волосінь після сильного натягу слабшає і ви витягуєте з води голий гачок або частина відкусаними живця.
Але часом, особливо у весняний період, трапляється, сом вистачає насадку начебто сміливо і жадібно, поплавок вудки різко йде в глибину і миттєво вибирається вся слабина волосіні або починає «заливатися» гальмо-тріскачка котушки спінінга, переобладнаного в донну вудку. Робиш підсічку, але ... ніяких ривків на кінці волосіні не відчуваєш. Знову - голий гачок. Пояснення просте: сом вхопився за голову або хвіст малька і потягнув волосінь до повного натягу, поки не зірвав наживку.
Одного разу, коли я ще не володів достатнім досвідом лову цієї риби, мені чотири рази поспіль доводилося відчувати прикрість, витягуючи голий гачок після потужних і різких клювань. І тільки після п'ятої клювання, зробивши підсічку, я відчув сильні і пружні ривки великої риби. Коли я її підвів до берега, на жаль, риба зуміла звільнитися від гачка, побачив сома вагою приблизно в 4-5 кг, який зачепився за самий краєчок верхньої щелепи. Сом явно намагався поцупити з гачка малька, але зробити це швидко цього разу не вдалося. Залишається припущення, що риба все-таки якимось чином відчуває наявність металу гачка, і це їй дозволяє в ряді випадків благополучно зривати насадку.
А яка риба найчастіше йде з садка? Знову сом! У моїй практиці було кілька таких випадків.
Ось такий сом з його звичками. У мені ця риба з її хитрістю, обережністю, вражаючою досвідченістю, придбаної, очевидно, багатьма роками життя, викликає підвищений інтерес і повагу. Це гідний супротивник рибалки! Цілком заслужено сом як об'єкт спортивного рибальства привертає до себе увагу дуже багатьох рибалок. Крім того, володіючи значною силою і великим запасом енергії, він при виведенні надає сильний і впертий опір, доставляючи вудильникам величезне задоволення.

Категория: Сом | Просмотров: 1982 | Добавил: ViKing | Теги: сом | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
avatar
Меню сайта
Форма входа
Покорми рыбок
Поиск
Календарь
«  Январь 2015  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Block title
Що Ви хочете додати до цього сайту?
Всего ответов: 3

Наши друзья:


 
Что ловим Чем ловим Когда ловим
Щука Окунь Плотва Карась Карп Спиннинг Фидер Поплавочная Нахлыст Лето Зима
Голавль Ёрш Сом Жерех Язь Жерлицы и кружки Наживка и прикормка Донка Снаряжение Осень Весна
Судак Налим Лещ и подлещик

$Україна$